Біла сова або сова полярна (від лат. Bubo scandiacus, Nyctea scandiaca) – птах родини совиних. Вид включено в окремий рід Nyctea Стівенс у 1826. Існує думка, що вид входить в рід Bubo (Філіни).
Cова полярна – найбільший в тундрі птах із совоподібних.
Голова кругла, радужина очей жовта. Самки більші за самців: самець важить 2-2,5 кг, досягає 55-65 см; самка до 3 кг, довжиною до 70 см.
Розмах крил у середньому 142-166 см. Пташенята коричневого кольору. Доросла сова полярна має біле пір’я з темними поперечними плямами. У самок і молодих птахів пестрин більше, ніж у самців. За рахунок білого опірення вона маскується на тлі снігу. Дзьоб чорний, покритий пір’ям-щетинками. Пір’я ніг схоже на шерсть, утворює «патли».
Полярна сова поширена по всій зоні тундри. Мешкає Bubo scandiacus в тундрі Євразії, Північної Америки, Гренландії та на деяких островах Північного Льодовитого океану.
Іноді Bubo scandiacus кочує – на зиму в пошуках їжі птах перелітає до зони лісотундри і степів. Взимку полює на відкритих ділянках, в лісах зустрічається рідко.




На півдні сова залишається до березня-квітня , кочевати починає у вересні-жовтні. Деякі особини Bubo scandiacus залишаються в місцях гніздування і на зиму, вибирають ділянки з невеликим покриттям снігу і льоду.
За рік одна сова Bubo scandiacus з’їдає понад 1600 лемінгів. Ловить зайців, пищух, дрібних хижаків (горностай), птахів (білих куріпок, гусей, качок), не нехтує рибою.
Сова не полює поблизу гнізда. Bubo scandiacus не строго нічний птах. Полює сова полярна зазвичай ранком або ввечері, іноді у сутінках. Переважно сидячи на землі, на узвишші, кидається на близьку здобич, або на льоту, затримуючись в повітрі на одному місці.
Жертву переслідує в угон. Дрібну здобич Bubo scandiacus заковтує цілком, велику кігтями розриває на шматки.
Зазвичай поза сезону розмноження полярні сови мовчазні. Голос – уривчасті крики; в сильному збудженні можуть верещати.



Шлюбний період у березні – квітні. В деяких районах Bubo scandiacus зберігають постійні пари; в інших пара залишається протягом часу тільки одного гніздування.
Гніздо – проста ямка в землі, яку сова вистилає рослинної дрантям і пухом. Для гніздування надають перевагу високим пагорбах і сухому грунту. Птах починає кладку, коли місцевість ще вкрита снігом. Територія гнізда займає від 1 до 6 км2; сови атакують хижаків вже на відстані 1 км від гнізда.
Якщо умови не змушують Bubo scandiacus шукати нові мисливські угіддя, сови дотримуються старого місця гніздування. Яйця відкладають у травні. У кладці від 5 до 8 яєць, яйця білі, відкладає по одному в день.
Інтенсивність розмноження Bubo scandiacus цілком залежить від інтенсивості розмноження лемінгів – коли лемінгів мало, сова іноді зовсім не гніздиться. У разі втрати кладки в цей рік сова більше не гніздиться.
Самка Bubo scandiacus висиджує кладку 32-34 дні, самець годує її і виводок. Пташенята вилуплюються по одному в день, тому пташенята в гнізді різновікові і часто молодші не виживають. Коли сова покидає гніздо для годівлі; яйця і молодших пташенят зігрівають старші. На 51-57 день пташенята починають вилітати з гнізда. У природі живуть 9 років, в умовах утримання – до 28 років.
Їх природні вороги – лисиці і поморники, а також песці, які поїдають пташенят і яйця.
Cова Полярна – офіційний символ провінції Квебек (Канада), зображена на гербі Кайєркан (район Норильська). У серії про Гаррі Поттера біла сова по кличці Букля (Хедвіг) належала Гаррі Поттеру і вміла доставляти листи і посилки. Виправна колонія для довічно-засуджених у Росії носить назву «Полярна сова».
Полярні сови відіграють значну роль в тундровій біоті, будучи головним винищувачем гризунів. Використовуючи агресивність білих сов при захисті території гнізда, деякі птахи тундри (качки, гуси, казарки, кулики) гніздяться поруч. Сови не чіпають птахів, але песців, що розоряють гнізда, проганяють зі своєї території.
В цілому сова полярна нечисленна, місцями на острові Врангеля це звичайний вид. Щільність гніздування 40-55 пар на 100 км2. Вид занесено до Додатка II Конвенції СІТЕС.








Немає коментарів:
Дописати коментар